Rozhlasové a televizní poplatky: Co se mění a kolik zaplatíte?

Rozhlasové A Televizní Poplatky

Kdo platí koncesionářské poplatky?

V České republice je povinností každého, kdo vlastní rádiový nebo televizní přijímač, platit koncesionářské poplatky. Tyto poplatky slouží k financování veřejnoprávních médií, tedy Českého rozhlasu a České televize. Platí je každá fyzická i právnická osoba, která má nahlášený trvalý pobyt nebo sídlo na území České republiky a zároveň vlastní zařízení, které umožňuje příjem rozhlasového nebo televizního vysílání. To znamená, že poplatky hradí i ti, kteří nesledují programy České televize nebo neposlouchají vysílání Českého rozhlasu. Důležité je si uvědomit, že se poplatek vztahuje na každé zařízení, které je schopné přijímat signál. Pokud tedy máte doma dvě televize a jedno rádio, musíte platit koncesionářské poplatky za všechna tři zařízení. Výjimku z placení poplatků mají například osoby s těžkým zdravotním postižením, osoby pobírající starobní důchod, jejichž příjem nepřesahuje určitou hranici, nebo domovy pro seniory. Informace o výši koncesionářských poplatků a způsobu jejich hrazení se dozvíte na webových stránkách Českého rozhlasu a České televize, případně na pobočkách České pošty.

Výše poplatků za rozhlas a televizi

V České republice je vlastnictví rozhlasového nebo televizního přijímače spojeno s povinností platit koncesionářské poplatky. Tyto poplatky jsou důležitým zdrojem financování veřejnoprávních médií, Českého rozhlasu a České televize. Výše poplatků se odvíjí od typu přijímače. Za rozhlasový přijímač činí měsíční poplatek 45 Kč. Vlastníci televizního přijímače pak platí 135 Kč měsíčně. Pokud máte doma jak rozhlasový, tak i televizní přijímač, platíte celkem 180 Kč měsíčně. Je důležité si uvědomit, že povinnost platit poplatky se nevztahuje na vlastnictví samotného zařízení, ale na jeho používání k příjmu vysílání. Pokud tedy máte doma starý nefunkční televizor, nemusíte se bát, že byste museli platit. Stejně tak se poplatky nevztahují na sledování online archivů nebo poslech podcastů. Poplatky se platí vždy za kalendářní měsíc, a to nejpozději do konce daného měsíce. Platit je můžete pohodlně online, složenkou nebo trvalým příkazem. Informace o platbě a případné změny ve výši poplatků naleznete na webových stránkách Českého rozhlasu a České televize.

Platba koncesionářských poplatků: možnosti

V České republice existuje povinnost hradit koncesionářské poplatky za rozhlasové a televizní vysílání. Tyto poplatky slouží k financování veřejnoprávních médií, tedy Českého rozhlasu a České televize. Poplatky jsou stanoveny zákonem a jejich výše je pro rozhlas a televizi odlišná. Platit je musí každá domácnost i firma, která vlastní televizní nebo rozhlasový přijímač. Existuje několik způsobů, jak koncesionářské poplatky uhradit. Mezi nejjednodušší patří platba SIPO, která umožňuje platit poplatky společně s dalšími běžnými výdaji domácnosti. Další možností je bankovní převod, kdy poplatník zadá platbu prostřednictvím internetového bankovnictví nebo na pobočce své banky. Pro platbu je nutné znát správné číslo účtu a variabilní symbol, který je přidělen každému poplatníkovi. Pro ty, kteří preferují hotovostní platby, je možné využít složenku, kterou lze uhradit na poště nebo v některých bankách.

Osvobození od koncesionářských poplatků

V České republice platí zákon o rozhlasových a televizních poplatcích. Ten ukládá povinnost platit koncesionářské poplatky za rozhlasové a televizní přijímače. Existují však určité skupiny obyvatel, které jsou od této povinnosti osvobozeny.

Srovnání rozhlasových a televizních poplatků v roce 2023
Poplatek Výše poplatku
Televizní poplatek 135 Kč / měsíc
Rozhlasový poplatek 45 Kč / měsíc

Osvobození od koncesionářských poplatků se týká například osob s těžkým zdravotním postižením, příjemců starobního důchodu, kteří dosáhli určitého věku, a osob pobírajících dávky v hmotné nouzi. Pro přiznání osvobození je nutné splnit zákonem stanovené podmínky a podat žádost příslušnému správci poplatků, kterým je Česká televize nebo Český rozhlas.

Osvobození od poplatků se vztahuje vždy ke konkrétnímu poplatníkovi a k místu jeho trvalého pobytu. Není tedy automatické a je nutné o něj požádat. Podrobné informace o podmínkách osvobození od koncesionářských poplatků, včetně potřebných formulářů, jsou k dispozici na webových stránkách České televize a Českého rozhlasu.

Důsledky neplacení poplatků

Neplacení rozhlasových a televizních poplatků s sebou nese nepříjemné následky. Pokud poplatky neuhradíte včas, Česká televize nebo Český rozhlas vám nejprve zašlou upomínku. S upomínkou se pojí povinnost uhradit také přirážku k poplatku. Ignorování upomínky má za následek vymáhání dlužné částky, a to včetně nákladů na vymáhání. Vymáhání dluhu může probíhat formou exekuce, kdy exekutor může zabavit majetek dlužníka. Kromě toho hrozí i pokuta až do výše 50 000 Kč. Je důležité si uvědomit, že povinnost platit rozhlasové a televizní poplatky se vztahuje na každého, kdo vlastní televizní nebo rozhlasový přijímač. Týká se to i těch, kteří sledují vysílání online. Vyhnout se placení poplatků s odůvodněním, že nevlastníte televizi, ale sledujete vysílání pouze na počítači, je tedy nemožné.

rozhlasové a televizní poplatky

Rozhlasové a televizní poplatky, ač mnohdy vnímány jako anachronismus v době streamovacích služeb, stále představují důležitý zdroj financování pro veřejnoprávní média, která by se bez nich jen těžko obešla.

Zdeněk Dvořáček

Využití koncesionářských poplatků

Koncesionářské poplatky, lidově nazývané také rozhlasové a televizní poplatky, představují v České republice specifický zdroj financování veřejnoprávních médií, konkrétně České televize a Českého rozhlasu. Tyto poplatky, placené fyzickými i právnickými osobami, slouží k zajištění nezávislého a objektivního zpravodajství, tvorbě kvalitních programů a rozvoji veřejné služby v oblasti médií. Výše koncesionářských poplatků je stanovena zákonem a v současnosti činí 135 Kč měsíčně pro domácnosti a od 45 Kč měsíčně pro firmy, a to v závislosti na počtu zaměstnanců. Informace o rozhlasových a televizních poplatcích, včetně způsobu platby a případných výjimek, jsou dostupné na webových stránkách České televize a Českého rozhlasu, ale také na stránkách Ministerstva kultury ČR. Důležitost koncesionářských poplatků spočívá v jejich přímé vazbě na fungování veřejnoprávních médií, která by bez nich byla odkázána na financování ze státního rozpočtu nebo z reklamy, což by mohlo ohrozit jejich nezávislost a nestrannost.

Kontrola placení poplatků

V České republice existuje povinnost platit rozhlasové a televizní poplatky. Tyto poplatky slouží k financování veřejnoprávních médií, tedy Českého rozhlasu a České televize. Kontrolu placení těchto poplatků provádí Česká pošta, která má k dispozici databázi plátců.

Pokud Česká pošta zjistí, že poplatník neplatí poplatky, vyzve ho k jejich uhrazení. V případě, že poplatník nereaguje na výzvu, může Česká pošta přistoupit k vymáhání dlužné částky. To může zahrnovat například exekuci. Informace o rozhlasových a televizních poplatcích, včetně výše poplatků a způsobu jejich placení, jsou dostupné na webových stránkách České pošty a také na webových stránkách Českého rozhlasu a České televize.

Budoucnost koncesionářských poplatků: diskuse

V České republice v současnosti probíhá široká diskuse o budoucnosti koncesionářských poplatků, konkrétně o těch, které financují Českou televizi a Český rozhlas. Tyto poplatky jsou důležitým zdrojem financování veřejnoprávních médií, která hrají v demokratické společnosti nezastupitelnou roli. Poskytují objektivní a nezávislé informace, podporují kulturu a vzdělávání. Nicméně, s nástupem digitálního vysílání a streamovacích služeb se objevují otázky ohledně spravedlnosti a udržitelnosti současného systému.

Někteří argumentují, že v době, kdy si lidé mohou vybírat z široké škály placených i bezplatných médií, není spravedlivé, aby byli povinni platit koncesionářské poplatky, pokud služby veřejnoprávních médií nevyužívají. Navrhují proto alternativní modely financování, jako je například daň z příjmu, která by byla spravedlivější a zároveň by zajistila stabilní příjem pro Českou televizi a Český rozhlas.

Jiní naopak zdůrazňují důležitost nezávislosti veřejnoprávních médií na komerčních subjektech a politické moci. Argumentují, že koncesionářské poplatky představují nejefektivnější způsob, jak tuto nezávislost garantovat. Zároveň upozorňují na rizika spojená s alternativními modely financování, které by mohly ohrozit objektivitu a nestrannost veřejnoprávních médií.

Publikováno: 26. 11. 2024

Kategorie: Finance